Dragan Brljevic fortsätter två säsonger till som tränare i LUGI.

Dragan Brljevic fortsätter två säsonger till som tränare i LUGI. Foto: Tommy Stambolovski

LUGI förlänger med Dragan Brljevic

Skriver på för två säsonger till

LUND. LUGI förlänger med tränaren Dragan Brljevic. Det blir Dragans tionde och elfte säsong i damelitlaget.

Av
Fredrik Magnusson

Med Dragan vid rodret har damerna aldrig varit mer framgångsrika, semifinaler i SM och Europa Cupen 2011 och därefter SM-finaler 2012 och 2013 och semifinaler 2014 och 2016.

– Med resultaten som Dragan har visat genom åren ser vi väldigt positivt på den kommande utvecklingen. Talangutvecklingen i LUGI som Dragan är en stor del av skapar förutsättningar för att nå klubbens målsättning om ett framtida SM Guld. Det känns bra att kunna fortsätta med kontinuiteten runt Dragan i vår fortsatta strävan att ha ett av landets bästa damlag. Han har en förmåga att utveckla spelare som få tränare har, säger LUGIs klubbchef Patrik Bengtsson i ett pressmeddelande.

Dragan själv kommenterar det hela med "Jag är glad över att få fortsätta med ett av landets mest talangfulla lag. Att få chansen att jobba med unga utvecklingsbara spelare är väldigt inspirerande. Jag hoppas och tror att klubbens och mitt långsiktiga tänk även fortsättningsvis ska göra oss till en seriös utmanare till topplagen i SHE".

Publicerad 18 December 2018 09:15